This site is dedicated to the creations of Independent Iranian Artists

یکشنبه، تیر ۰۴، ۱۳۹۶

دکترای افتخاری دانشگاه اسکاتلند به بهرام بیضایی اهدا شد

گروه ادبیات فارسی دانشکده زبان‌های خارجی و موسسه ایران‌شناسی دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند، روز پنجشنبه، یکم تیرماه برابر با 22 ژوئن 2017، ضمن تقدیر از بهرام بیضایی برای شش دهه تلاش مستمر در حوزه‌های پژوهش نمایش و اساطیر، نمایشنامه‌نویسی و فیلمسازی به او دکترای افتخاری ادبیات اهدا کرد.

اهدای دکترای افتخاری به بهرام بیضایی
از سوی دانشگاه سنت اندورز کشور اسکاتلند به بهرام بیضایی پژوهشگر، نمایشنامه‌نویس و فیلمساز ایرانی، دکترای افتخاری در رشته ادبیات اهدا شد.
گروه ادبیات فارسی دانشکده زبان‌های خارجی و موسسه ایران‌شناسی دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند، روز پنجشنبه، یکم تیرماه برابر با ۲۲ ژوئن، ضمن تقدیر از بهرام بیضایی برای شش دهه تلاش مستمر در حوزه‌های پژوهش نمایش و اساطیر، نمایشنامه‌نویسی و فیلمسازی به او دکترای افتخاری ادبیات اهدا کرد.
این مراسم با حمایت و ابتکار سعید طلاجوی، مدیر گروه فارسی، و پروفسور علی انصاری،مدیر موسسه ایران‌شناسی، دانشگاه سنت اندروز برگزار شد.
بهرام بیضایی از سال ۱۳۸۹ به همراه همسرش، مژده شمسایی، به دعوت دانشگاه استنفورد برای تدریس رشته سینما به آمریکا رفته است.
بهرام بیضایی دکترای افتخاری ادبیات کشور اسکاتلند را دریافت کرد
این نویسنده، پژوهشگر و کارگردان سرشناس ایرانی که آثارش همچنان در دانشگاه‌های هنر و تئاتر ایران از مواد مهم درسی و پژوهشی به شمار می‌آید، به واسطه بی‌اعتنایی، مشکل‌تراشی‌ها و مخالفت با ایده‌های فکری‌اش، ایران را ترک کرد و اکنون در خارج از کشور نمایش‌های خود را به روی صحنه می‌برد و به تدریس مشغول است.
وی آخرین بار قصد داشت در سال ۱۳۸۸، فیلم سینمایی «مقصد» را در ایران جلوی دوربین ببرد ولی شورای پروانه ساخت، با بخش‌هایی از این فیلمنامه مخالفت کرد. بیضایی در این باره گفته بود: «احساسم این است که با شرایط موجود وزارت ارشاد به من پروانه نمایش نمی‌دهد و من نیز در شرایطی نیستم که انرژی بگذارم  و فیلمی را بسازم که توقیف شود و در کتابخانه جای بگیرد!»
از آن زمان تا کنون، تلاشی برای بازگرداندن این استاد تئاتر و سینما به ایران از سوی مقامات فرهنگی نشده و فقط در ابتدای دولت یازدهم، وزیر ارشاد وقت اعلام کرد که شرایط بازگشت بیضایی را فراهم می‌کند ولی این وعده عملی نشد.
این کارگردان سینما و تئاتر علاوه بر تدریس در دانشگاه‌های آمریکا، در سال ۱۳۹۱ کتاب پژوهشی «هزار افسان کجاست؟» را درباره ریشه‌های ایرانی قصه‌های «هزار و یک شب» نوشت. بیضایی همچنین در دو سال گذشته نمایش‌های «گزارش ارداویراف» و «طرب‌نامه» را به روی صحنه برده است.

هیچ نظری موجود نیست: