This site is dedicated to the creations of Independent Iranian Artists

سه‌شنبه، اسفند ۲۴، ۱۳۹۵

ویدا حاجبی، انسان آزادیخواه و عدالت دوست، در سن هشتاد و یکسالگی در پاریس درگذشت

.youtube.com/watch?v=sZjhvTJNKaA

ویدا حاجبی تبریزی، فعال سیاسی ایرانی روز دوشنبه ۱۳ مارس در سن هشتاد و یک سالگی بر اثر سکته مغزی در بیمارستان پیتیه- سلپتریر پاریس درگذشت.

در روزهای پایانی سال 1395، ویدا حاجبی، انسان آزادیخواه و فعال و مبارز سیاسی ایرانی، با جهان بدرود گفت. وی تحصیلات خود را در دانشکده معماری پاریس تمام کرد. بعد ونزوئلا، کوبا و الجزایر رفت و در فعالیتهای چریکهای چپگرا در این کشورها شرکت داشت. او مدتی پس از بازگشت به ایران دستگیر شد و از سال ۵۱ تا ۵۷ در زندان بود.
خانم حاجبی پس از آزادی از زندان در سال ۵۷ به سازمان چریکهای فدائی خلق پیوست، اما در سال ۵۸ از این سازمان خارج شد و گروهی به نام "جناح چپ" را پایه گذاری کرد. او پس از خروج از ایران به مدت ده سال در پاریس مجله "آغازی نو" را به همراه تعدادی از دوستانش منتشر میکرد.
گرچه ویدا حاجبی بیش از نیمی از زندگی 81 سالهاش را در راه  عدالت و آزادی در بند و در تبعید گذراند، اما همواره سربلند و شاداب، دست از کاوش و پرسش، برنداشت و از بازبینی تجربهها و از نوجویی و کنجکاوی فکری باز نایستاد. کارنامه قلمی او، بویژه در دو کتاب "داد بیداد"، برنده جایزه صدیقه دولت آبادی و "یادها"، گواهی بر این تلاش فکری است.
ویدا حاجبی انسانی کم ادعا، مهربان و در دوستی وفادار بود. زیبایی را دوست داشت. طبیعت را ارج میگذاشت و قلب بزرگش پذیرای شگفتی های زندگی بود.
ویدا حاجبی تبریزی در سال ۱۳۵۶ از سوی سازمان عفو بین‌الملل به عنوان زندانی سال معرفی شده بود.

هیچ نظری موجود نیست: