This site is dedicated to the creations of Independent Iranian Artists

جمعه، مهر ۰۲، ۱۳۹۵

سنگ قبر ایرج افشار ناپدید شده است

سنگ مزار ایرج افشار، ایران‌شناس و کتاب‌شناس فقید را از آرامگاه خانوادگی و خصوصی در بهشت زهرا کنده و برده‌اند.


آرش افشار فرزند ایرج افشار، مورخ فقید ایرانی به خبرگزاری مهر گفته که سنگ مزار پدرش سرجایش نیست. خانواده افشار صبح جمعه دوم مهر متوجه موضوع شده‌اند ولی می‌گویند تا هفته قبل سنگ قبر سرجایش بود.
آرش افشار می‌گوید که قبلا هیچ پیام تهدید از فرد یا افرادی در این زمینه دریافت نکرده‌اند و هیچ حدسی هم در این باره ندارند: «فقط از وقوع این اتفاق تعجب می‌کنیم.»
او به خبرنگار مهر گفته که برای حل این مشکل از ارگان یا نهاد خاصی درخواستی ندارند اما از شخصی که سنگ قبر نزد اوست خواهش می‌کنند که سنگ را پس بیاورد: «ما حاضریم برای پیدا شدن سنگ مبلغی به او بپردازیم و شکایت هم نکنیم… هر کس نشانی از سنگ مزار ایرج افشار بدهد از طرف خانواده مبلغ قابل توجهی دریافت می‌کند.»
آرش افشار توضیح داده که مزار پدرش به خاطر درخواست شماری از دوستان و دوستداران این پژوهشگر در محوطه بیرونی آرامگاه خانوادگی قرار داشت تا بتوان به سهولت بر سر خاک او رفت.
ایرج افشار که در اسفند ۱۳۸۹ در ۸۵ سالگی درگذشت، دانش آموخته رشته حقوق، پژوهشگر فرهنگ و تاریخ، ایران‌شناس، کتاب‌شناس و نسخه پژوه بود. او علاوه بر تدریس در دانشگاه‌های داخل ایران، سابقه تدریس در مراکز آموزش عالی سوئیس و ژاپن را نیز داشت. ایرج افشار پایه‌گذار کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران و سردبیر یا صاحب‌امتیاز چند مجله و هفته‌نامه از جمله “سخن” بود.
به گفته آرش افشار، سنگ مزار پدرش، سنگ یک تکه کاشان به ضخامت ۱۰سانتیمتر و بسیار سنگین بوده است: «بنابراین هر کسی آن را برداشته، حتما کمک داشته است
برگرفته از سایت رادیو زمانه

۰۲ مهر ۱۳۹۵

هیچ نظری موجود نیست: