This site is dedicated to the creations of Independent Iranian Artists

پنجشنبه، تیر ۲۲، ۱۳۹۶

نظارت بر تولیدات سینمای ایران تشدید می‌شود

وزیر ارشاد اسلامی از برگزاری جلسه‌‌ای با گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که به نمایش عمومی فیلم‌های «اکسیدان» و «مادر قلب اتمی» معترض بودند خبر داده است. قرار است نمایندگان از میان این دو فیلم، فیلم «اکسیدان» را ببینند و سپس جلسه‌ای برای بررسی مشکلاتی که این فیلم از نظر آن‌ها دارد تشکیل دهند. رضا صالحی امیری اعلام کرده که در هر حال نظارت بر فیلم‌های سینمایی در ایران تشدید می‌شود.

 رضا صالحی امیری، وزیر ارشاد اسلامی در حاشیه برگزاری جلسه روز چهارشنبه ۲۱ تیر هیأت دولت، در جمع خبرنگاران درباره نمایش فیلم «اکسیدان» گفت:
"برای اکران فیلم‌های سینمایی یک فرایند نظارتی بسیار قوی وجود دارد. جلسه‌ای با نمایندگان برگزار و قرار شد نمایندگان ابتدا فیلم را ببییند بعد از دیدن این فیلم آن وقت جلسه‌ای برای ارزیابی اشکالات فیلم برگزار شود. از نظر ما جهت‌گیری کارگردان و تهیه‌کننده برای وفاق میان اقلیت‌ها و ادیان بوده. اینکه چه میزان در این سیاست موفق بوده یا نبوده بحث ثانویه است."
نمایی از فیلم «اکسیدان» به کارگردانی حامد محمدی و با بازی جواد عزتی
«اکسیدان» به کارگردانی حامد محمدی و «مادر قلب اتمی» به کارگردانی علی احمدزاده از فیلم‌های سرگرم‌کننده و پرفروش سینمای ایران‌اند. رسانه‌های داخلی گزارش داده بودند که فیلم «اکسیدان» در ۱۰ روز نخست نمایش عمومی‌اش، بیش از یک میلیارد تومان فروش داشته است.
۱۹ نماینده اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رضا صالحی، وزیر ارشاد اسلامی از نمایش عمومی این دو فیلم اظهار نگرانی کرده‌ بودند. آن‌ها سازندگان این دو فیلم را به «توهین به ادیان مقدس» متهم کرده‌اند و از وزیر ارشاد اسلامی خواسته‌اند که دو فیلم یاد شده را توقیف کند.
در فیلم «اکسیدان» یکی از شخصیت‌های فیلم تظاهر می‌کند مسیحی شده با این امید که در یک کشور خارجی پناهنده شود. او خود را به جای یک کشیش جا می‌زند و سرانجام یک کشیش واقعی به او می‌آموزد که چگونه می‌توان از راه قانونی پناهندگی دریافت کرد.
در فیلم «مادر قلب اتمی» هم «آرینه» (با بازی ترانه علیدوستی) که یک دختر ارمنی‌ست مست می‌کند و پشت فرمان می‌نشیند و وقتی که پلیس اتوموبیل او را متوقف می‌کند برای توجیه این قانون‌شکنی می‌گوید ارمنی و یکی از اعضای کلیسای ارامنه در ایران است.
رضا صالحی امیری در جمع خبرنگاران گفته است:
 «نمی‌توانیم به صرف یک اعتراض یا یک قضاوت، یک فیلم را از اکران خارج کنیم و یا موضع‌گیری خاص داشته باشیم. وظیفه وزارت ارشاد حمایت از جامعه بزرگ سینما، تهیه‌کنندگان، کارگردانان و بازیگران و در عین حال اعمال نظارت بیشتر بر روند فیلم‌هاست.»
وزیر ارشاد اسلامی وعده داده که به زودی روند نظارت بر فیلم‌های سینمایی در ایران تقویت خواهد شد.
حوزه هنری پیش از این از نمایش فیلم‌های «اکسیدان» و «مادر قلب اتمی» در سینماهایش خودداری کرده بود. سینما آزادی در تهران که در تملک حوزه هنری‌ست از نمایش این فیلم «اکسیدان» خودداری کرد. خبرگزاری‌های داخلی گزارش داده بودند که شورای صنفی نمایش، سینما آزادی را به دلیل خودداری‌اش از نمایش فیلم «اکسیدان» به کمیته تخلفات صنفی ارجاع داده است.
بیشتر بخوانید:


برگرفته از سایت رادیو زمانه
۲۱ تیر ۱۳۹۶

هیچ نظری موجود نیست: