This site is dedicated to the creations of Independent Iranian Artists

جمعه، شهریور ۱۶، ۱۳۹۷

لیلی ایمن (آهی) از مؤسسان شورای کتاب کودک درگذشت

لیلی ایمن (آهی)، از بانوان فرهیخته و موفق ایرانی، از موسسان شورای کتاب کودک و نویسنده کتاب های «پالتو قرمز» و «هر که پیدا کرد مال خودش» در سن 89 سالگی دار فانی را وداع گفت.
بنا بر اطلاع خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، خانم لیلی ایمن (آهی)، متولد ۱۳۰۸ و از مؤسسان شورای کتاب کودک در سال ۱۳۴۱ است. وی از زمان تأسیس این شورا تا سال ۱۳۵۹ که از ایران به آمریکا مهاجرت کرد، دبیر هیأت مدیره شورای کتاب کودک بود.

لیلی ایمن، مشاور فنی اداره کل مطالعات و برنامه های وزارت فرهنگ، مدرس ادبیات کودک به مربیان کودکستان، پایه گذار بخش انتشار کتاب های کودکان به زبان فارسی به دعوت بنگاه ترجمه و نشر کتاب، عضو گروه بررسی کتاب های درسی ابتدایی به دعوت مؤسسه آمریکایی فرانکلین نیز بود.
او پس از سفری که به آمریکا داشت و در آن دوره ویژه ای را گذرانده بود، دبیر فنی و مشاور فنی وزارت آموزش و پرورش، بنیانگذار، عضو و دبیر هیأت مدیره شورای کتاب کودک از ابتدای تأسیس در ۱۳۴۱ تا ۱۳۵۹، بود.
لیلی ایمن با هر سازمان دولتی و ملی که در راه تحول خواندنی های کودکان و نوجوانان و تربیت معلمان و مربیان گام برمی‌‌داشت، صادقانه همکاری داشت. تدریس ادبیات کودکان را در کلاس‌های تربیت معلم و کتابدار آغاز کرد و سپس آن را چون مبحثی از آموزش خواندن در برنامه‌های روش تدریس خواندن وارد دانشگاه تربیت معلم کرد. لیلی ایمن در مدرسه عالی دختران و مدرسه عالی پارس نیز در بخش مربوط به تعلیم و تربیت به عنوان درسی مستقل، ادبیات کودکان را تدریس می کرد.
از زنده یاد خانم ایمن ۳۹ اثر منتشر شده که کتاب های «پالتو قرمز»، «هر که پیدا کرد مال خودش» و مقاله های «انجمن های خانه و مدرسه به خانه تکانی نیاز دارند»، «کتاب های خوب کدامند؟» و «نقدها و نظرها: ش‍ور ا ی ک‍ت‍‍اب ک‍ودک» از آن جمله است

تارنمای پرتو، درگذشت این معلم نخستینِ کودکان، معلم تعلیم و تربیت کودکان را به خانوادۀ محترم زنده یاد لیلی ایمن (آهی)، همکاران، دوستان و کلیه شاگردان گذشته و امروز او تسلیت می گوید.

هیچ نظری موجود نیست: