This site is dedicated to the creations of Independent Iranian Artists

جمعه، مهر ۱۶، ۱۳۹۵

رئیس جمهور کلمبیا جایزۀ صلح نوبل را به میلیون‌ها قربانی خشونت در کشورش تقدیم کرد

خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا پس از دریافت جایزه نوبل صلح سال ۲۰۱۶ گفت: من این جایزه را به نام تمام مردم کلمبیا دریافت می‌کنم.

دلیل اعطای جایزه صلح نوبل به رئیس جمهور کلمبیا، تلاش وی برای پایان دادن به جنگ داخلی کلمبیا اعلام شده است. در این کشور، میان شورشیان موسوم به «فارک» و نیروهای دولتی، نزدیک به پنجاه سال جنگ جریان داشت. طی این سال‌ها حداقل ۲۲۰ هزار کلمبیایی قربانی این خشونت‌ها شده‌اند.

پس از اعلام اعطای جایزۀ صلح نوبل، خوزه مانوئل سانتوس خطاب به مردم کلمبیا گفت: «مردم! این جایزه از آن شماست. این جایزه برای آن است که دیگر هیچکس قربانی نشود.»
او افزود: «تا آخرین لحظۀ دورۀ ریاست جمهوری‌ام به دنبال صلح خواهم بود زیرا این تنها راه برای ساختن یک سرزمین بهتر برای فرزندان‌مان است.»

این در حالی است که پیمان آتش‌بس با شورشیان «فارک» در همه‌پرسی عمومی پذیرفته نشده است. با این همه دولت اعلام کرد که در هر صورت، روند برقراری آشتی را ادامه خواهد داد.

پیمان صلح روز ٢٦ سپتامبر/٥ مهر میان دولت کلمبیا و نمایندگان «فارک» امضا شد. به گفتۀ یکی از همکاران نزدیک خوزه مانوئل سانتوس، آشتی با شورشیان «فارک» نیاز به «شهامت، پیگیری و در عین حال نگاه استراتژیک داشت.»

رئیس کمیتۀ نروژی صلح نوبل نیز گفت: «امیدواریم که این جایزه بر ابتکار عمل همۀ فعالان که می‌توانند در صلح نقشی داشته باشند، بیفزاید و بتواند در برقراری صلح در کلمبیا مؤثر افتد.»

رئیس جمهور کلمبیا گفت که صبح خیلی زود، پسرش او را بیدار کرده تا تصمیم کمیتۀ نوبل را به وی خبر دهد.
یکی از سخنگویان کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل گفت: «ما معمولاً در مورد جایزۀ صلح نوبل اظهار نظر نمی‌کنیم. اما جایزۀ اخیر می‌تواند به روند صلح و برقراری آرامش در کلمبیا جداً کمک کند.»

ساعتی بعد از اعلام اعطای جایزۀ صلح، انتقادهایی در محافل سیاسی کلمبیایی مطرح شد و برخی گفتند که این جایزه می‌بایست با رهبری «فارک» تقسیم می‌شد.

اما رودریگو لوندونو، رهبر نیروهای «فارک» بلافاصله از طریق توئیتر اعلام کرد «تنها جایزه‌ای که ما خواهان آن هستیم، صلح و آرامش و عدالت اجتماعی است.»

رادیو فردا

منتشر شده در 07-10-2016

هیچ نظری موجود نیست: