This site is dedicated to the creations of Independent Iranian Artists

دوشنبه، مهر ۱۰، ۱۳۹۶

محمد رسول اُف، کارگردان فیلم "دست نوشته ها نمی سوزند"، دوباره خروج‌ممنوع‌ شد

محمد رسول‌اُف، از فیلمسازان مغضوبی است که در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، با جعفر پناهی هنگام فیلم‌برداری دستگیر و به یک سال زندان محکوم شد.
رسول‎اف پس از حضور  «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» در شصت‌وهفتمین فستیوال کن و کسب جایزه فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (فیپرشی) به هنگام برگشت بازداشت و گذرنامه و کلیه وسایل شخصی‌اش ضبط شد. علت توقیف گذرنامه این فیلمساز اعلام نشده ولی همواره حضور بین‌المللی آثار وی که از خطوط قرمز حکومت عبور کرده‌اند از سوی رسانه‌های تندرو مورد انتقاد بوده است. 
آن‌طور که کاوه فرنام تهیه‌کننده آخرین ساخته رسول‌اف «لِرد» به «رادیو فردا» گفته، شامگاه روز جمعه در پی بازگشت این فیلمساز به ایران، گذرنامه وی در فرودگاه توقیف شده است.
فرنام همچنین گفته که مأموران بدون هیچ توضیحی گذرنامه رسول‌اف را توقیف کرده‌اند.
محمد رسول‌اف از فیلمسازان مغضوبی است که در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، با جعفر پناهی هنگام فیلم‌برداری دستگیر و به یک سال زندان محکوم شد.
رسول‌اف در طی این سال‌ها، «به امید دیدار»، «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» و «لرد» را کارگردانی کرد ولی هیچ کدام آنها حتی با وجود موافقت فیلمساز با سانسور آنها به اکران در نیامده‌اند.
این فیلمساز پس از حضور  «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» در شصت‌وهفتمین فستیوال کن و کسب جایزه فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (فیپرشی) به هنگام برگشت بازداشت و گذرنامه و کلیه وسایل شخصی‌اش ضبط شد.
حضور بین‌المللی آثار رسول‌اف در حالی که فاقد مجوز تولید و اکران عمومی در ایران هستند، همواره با انتقاد رسانه‌های تندرو مواجه بوده است. چنانکه پس اینکه «لِرد» جایزه بهترین فیلم نوعی نگاه فستیوال کن را دریافت کرد، روزنامه جوان نوشت که دولت باید پاسخگوی حضور جهانی فیلم‌های بدون مجوز وی باشد و او را کارممنوع کند.

برگرفته از کیهان لندن
Monday, October 02, 2017       دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۶

هیچ نظری موجود نیست: